Тема уроку: Утворення Єгипетської держави.
Мета уроку: Ознайомити учнів з особливостями виникнення перших держав у Єгипті, з утворенням єдиної держави та з культом фараона. Розвивати уміння учнів працювати з історичною картою, текстом підручника, аналізувати схеми та малюнки, робити висновки. Виховувати організованість та сприяти пробудженню інтересу до вивчення історії.
Тип уроку: урок формування і вдосконалення вмінь та навичок.
Обладнання: Мультимедійна дошка, підручник, атласи, листи зі схемами, листи із визначеннями понять на магнітній дошці та план уроку, хмарки для визначення прогнозу роботи в класі
Хід уроку.
І. Організаційний момент. Підготовка класу до уроку, визначення кількості учнів, присутніх на уроці та причини відсутності учнів, якщо такі є.
ІІ. Привітання
Погляньте одне на одного, подаруйте посмішку і побажайте одне одному й усім нам гарного настрою і плідної праці
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Мандруючи світом «ІСТОРІЇ» у пошуках знань ,куди тільки не загляне Муза Історії. Сьогодні ми з вами висадимось своєрідним освітнім десантом у Єгипетську державу. Давайте з вами пригадаємо, що ми знаємо про Єгипет.
Вікторина
- Яку тему ми вивчаємо? ( Давній Єгипет)
- Про що ми говорили на минулому уроці? ( Про географічне положення, господарство та населення Єгипту)
- На якому материку знаходиться Єгипет? ( В Африці)
- В якій частині? ( У Північно-Східній )
- В долині якої річки розкинулася Єгипетська держава? ( Ніл )
- Чому землеробство в Єгипті було зрошувальним – іригаційним? ( Тому, що без штучного зрошування, тобто прокладання каналів, зведення дамб неможливо було отримувати хороші врожаї.)
- Як називається пристрій для підняття води в Єгипті? ( Шадуф )
- Що вирощували в Єгипті? ( пшеницю, ячмінь, овочеві культури, фінікові пальми, фіги, виноград…)
- Яких тварин розводили в Єгипті? ( Биків, корів, віслюків, домашніх птахів – гусей, качок…)
ІV. Мотивація навчальної діяльності.
На дошці ви бачите велику хмарку, а в вас на партах –знаходяться маленькі хмариночки. Ми з вами ознайомились з темою уроку,до вас запитання (прогнозування мети)- а як ви думаєте про ,що ми дізнаємось на сьогоднішньому уроці. Діти прикріплюють хмаринки з написами.
Cьогодні ми з вами поговоримо про утворення Єгипетської держави.
VІ. Вивчення нового матеріалу.
План уроку.
- Об’єднання Єгипту.
- Єгипетська держава.
- Влада і культ фараона.
За моєю розповіддю діти малюють в зошиті схематичний малюнок
Виконання роботи в контурних картах:
- Надпишіть і позначте кольорами столиці Давнього Царства і Середнього Царства.
- Напишіть назви: Верхній Єгипет та Нижній Єгипет.
Вивчення 2 завдання Єгипетська держава.
Відкриваємо підручник прочитали пункт
4 Влада і культ фараона
Зобразимо в піраміді розподіл влади
Влада і культ фараона
Розповідь учителя.
Володар держави в Єгипті ви вже знаєте називався фараон. Фараони передавали владу з покоління в покоління, у спадок по жіночій лінії. Царська влада мала династичний характер. За часи існування Єгипту змінилося 30 династій фараонів.
Спочатку вважалося, що фараон - це бог Хор, що зійшов на землю. Пізніше фараона стали вважати сином бога Амона-Ра. Він благословляв усі важливі справи. Перед розливом Нілу фараон кидав у воду папірус з «наказом» річці розпочати розлив, починав оранку, зрізав перший сніп нового врожаю.
Символічним втіленням божественної сили фараона був сфінкс – лев з головою фараона.
Єгиптяни боялися називати вголос імена своїх царів. Говорячи про них вони вживали слова « Пер – О», тобто « Великий дім». Звідси і виникло слово «фараон», і першими його почали вживати греки.
З’являючись перед царем, піддані падали « на животи свої» і цілували землю під його ногами.
Завдання учням. Опишіть малюнки, на яких зображені фараони.
Чому в Єгипті існувало так багато скульптур, барельєфів та розписів із зображенням фараонів.
V Узагальнення та систематизація знань
Робота з кросвордом
VІ. Рефлексія.
Що ви дізналися, що сподобалось, що викликало труднощі, що було несподіванно. Яку оцінку ви поставите самі собі за роботу. Якими матеріалами ви поповнили власне портфоліо знань після сьогоднішнього уроку
VІІ. Підведення підсумків уроку. Оголошення оцінок.
VІІ. Інформація про домашнє завдання Прочитати параграф 8. Вивчити історичні поняття до теми « Давній Єгипет» Підготуватись до самостійної роботи.
|